Granola ajalugu

Kuigi granolat teatakse üldiselt kui teravilja hommikusööki Ameerikas, on tarbijad Euroopas vähem teadlikud granola terminist ning ei aimagi seda seostada ühena hipide kultuuri osast 60ndatel!

1850ndatel hakkas Seitsmepäeva Adventistide Kirik Ameerika Ühendriikides promoma taimetoitlust kui tervislikku söömisviisi religioossetel põhjustel. Kirik võttis üle Sanitaariumiks kutsutud õppekeskuse ja nimetas selle ümber Lääne Tervise Reformi Instituudiks. 1876 sai selle direktoriks üks prominentne adventist, kelle nimi oli Dr John Harvey Kellogg.

Kuna õppehoone pakkus taimetoitu ja teraviljasööke, soovis Dr Kellogg muuta seda mitmekesisemaks ja hakkas toitudega eksperimenteerima. Üks tema hommikusöögi arendus koosnes täisteraviljadest, mida ta kuivatas ja küpsetas ning mida hakati nimetama granoolaks.

Dr Kellogg kaotas mõneks ajaks huvi teraviljade vastu ning hakkas tegelema pähklitega ning granoola vajus unustuste hõlma, kuigi hiljem – 1902 – tuli Dr Kellogg välja teraviljadel põhineva arendusega Cornflakes.

Teravilja tarbimise kasvuga ning järjest suureneva suhkru kasutamisega toiduainetes muutusid laste poolt eelistatavad hommikusöögid ning granoola jäi varju kuni 1960ndateni, kui algas tervisliku toidu buum Ameerikas. Täisteraviljad tulid uuesti moodi ja granoola sai hipide, kellest paljud olid taimetoitlased, üheks lemmiktoiduaineks.

Sellel ajal olid enamik granoolad segatud erinevate kuivatatud puuviljade ja/või pähklitega ning neile lisati maitse saamiseks suhkrut või mett.

Shveitsi toitumisteadlane Dr Bircher-Benner hakkas arendama müslisid ning tema järgi on nimetatud tänaselgi päeval edukas müslibränd Inglismaa turul.

On leidnud tõestust, et täisteravili ja pähklid aitavad vähendada südame veresoonkonna haiguste riske ja on tervisele kasulikud.

“Granoola inimene” on laialt levinud termin Ameerikas ja selle all mõeldakse enda tervisest lugu pidavat inimest, kes kannab ühtlasi suvel sandaale. Ta on hooliv inimene, kes ei karda näidata enda emotsioone – ja me kutsume sind kaasa populariseerima seda fenomeni ka siinpool maakera!